Wybór sposobu izolacji termicznej budynku jest nie tylko dość trudny, ale także ma bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo przebywających w nim osób. Na rynku dostępnych jest wiele tradycyjnych i nowoczesnych materiałów izolacyjnych, które mają nie tylko zalety, ale także wady. W przypadku płyt PIR, czyli nowoczesnych płyt, które zaliczane są do grupy poliuretanów, mamy do czynienia przede wszystkim z zaletami. Wyjaśniamy, dlaczego warto je stosować podczas izolacji termicznej i w jaki sposób wpływają na stan zdrowia.

Płyty PIR - co to takiego?

Izolacja termiczna budynków z wykorzystaniem pianki poliuretanowej oraz płyt poliuretanowych PUR od lat cieszy się sporą popularnością. Alternatywnym rozwiązaniem są płyty PIR, które także wykonane są z poliuretanu. Cechują się one zdecydowanie wyższą gęstością, co korzystnie wpływa na parametry izolacyjności, czyniąc to rozwiązanie bardziej efektywnym. Płyty PIR są stosunkowo nowym materiałem termoizolacyjnym, który powstaje z poliizocyjanuranu. Stosowane są do izolacji termicznej dachów oraz ścian i podłóg m.in. w budynkach mieszkalnych, budynkach przemysłowych oraz w budynkach przystosowanych do celów produkcji rolnej.

Czy płyty PIR są bezpieczne dla zdrowia?

Choć płyty PIR powstają z doskonale znanego poliuretanu, to pojawiają się pewne wątpliwości związane z ich bezpieczeństwem dla zdrowia. Zastosowanie płyt PIR w żaden sposób nie odbija się na stanie zdrowia osób zamieszkujących lub pracujących w budynkach nimi ocieplonych. Co więcej, materiał ten jest bezpieczny dla osób zmagających się z alergią i nie wywołuje reakcji alergicznych. Płyty PIR są także całkowicie obojętne dla środowiska naturalnego.

Płyty PIR są bezpieczne dla alergików

Testy laboratoryjne potwierdziły nie tylko brak negatywnego wpływu pianki poliuretanowej, z której powstają płyty PIR na ogólny stan zdrowia i środowisko naturalne, ale także wykazały, że materiał ten nie przyczynia się do rozwoju alergii. Zastosowanie płyt PIR w celu izolacji termicznej pozwala chronić się przed alergią, co ma związek z ich właściwościami. Płyty PIR są materiałem całkowicie odpornym biologicznie, co oznacza, że nie rozwijają się na nich szkodliwe drobnoustroje. Odpowiednia izolacja termiczna budynku to skuteczny sposób na uniknięcie rozwoju bardzo niebezpiecznych dla zdrowia, bo wywołujących nie tylko alergię wziewną, ale także astmę pleśni i grzybów. To one są jednymi z najczęściej uczulających alergenów, które zagrażają nam w przestrzeni mieszkalnej oraz w miejscu pracy. Wybierając płyty PIR, nie musimy obawiać się, że wywołają one reakcję alergiczną. Co więcej, rozwiązanie to gwarantuje, że na powierzchni materiału nie rozwinie się pleśń, grzyb oraz będzie ona wolna od szkodliwych bakterii.