W celu wykonania izolacji termicznej fundamentów muszą być stosowane jedynie solidne, odporne na ściskanie oraz skutecznie chroniące przed stratami ciepła materiały izolacyjne. Na rynku dostępne są m.in. styrodur xps, płyty styropianowe do ocieplania fundamentów oraz nowoczesne, cechujące się lepszymi parametrami materiały, czyli płyty poliuretanowe. Wyjaśniamy, jak skutecznie ocieplić podziemne kondygnacje budynku.
Dlaczego należy pamiętać o ociepleniu fundamentów?
Właściwa termoizolacja budynku powinna uwzględniać otoczenie go ciągłą i właściwie dobraną warstwą materiałów izolacyjnych. Pominięcie podczas prac termoizolacyjnych ścian i płyt fundamentowych, ścian piwnic gruntowych oraz posadowionych na gruncie podłóg skutkuje pojawieniem się mostków termicznych, które powodują straty energii cieplnej oraz sprzyjają zawilgoceniu budynku. Nowoczesne materiały termoizolacyjne m.in. płyty PIR, czyli płyty poliuretanowe, są wyjątkowo skutecznym rozwiązaniem o różnorodnym zastosowaniu, dzięki któremu szybko i bez problemów zadbamy m.in. o bezpieczeństwo ścian fundamentowych oraz unikniemy strat energii cieplnej. Dzięki płytom PIR, które nazywane są także panelami izolacyjnymi, możemy stworzyć szczelną i skuteczną izolację, która zagwarantuje nie tylko komfort termiczny, ale także pozwoli cieszyć się zdrowym mikroklimatem w budynku. Brak izolacji ścian fundamentowych skutkuje przenikaniem ciepła do gruntu i skraplaniem się pary wodnej na powierzchni fundamentów oraz sprzyja rozwojowi bardzo szkodliwych pleśni i grzybów, prowadząc do uszkodzeń betonu oraz innych materiałów.
Zastosowanie płyt PIR w celu izolacji termicznej ścian fundamentowych
W celu ocieplenia ścian fundamentowych konieczne jest zastosowanie nie tylko skutecznych, ale także wytrzymałych materiałów termoizolacyjnych. Nowoczesną alternatywą dla innych produktów są płyty PIR, które występują w kilku rodzajach. Są one dostosowane do wykonania optymalnej izolacji na zewnątrz i wewnątrz budynków, także jego elementów znajdujących się pod powierzchnią ziemi, czyli fundamentów oraz ścian piwnic gruntowych. Rozwiązanie to gwarantuje szereg korzyści, cechując się wyjątkowo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, wytrzymałością, odpornością na ściskanie, a także obojętnością biologiczną, która uniemożliwia rozwój na powierzchni materiału izolacyjnego szkodliwych drobnoustrojów, czyli pleśni, grzybów i bakterii. W naszej ofercie dostępne są płyty PIR, które doskonale sprawdzają się w celu ocieplenia podziemnych kondygnacji budynków, umożliwiając m.in. łatwy montaż hydroizolacji za pomocą kleju bitumicznego. Co więcej, płyty PIR nie są materiałem nasiąkliwym, więc mogą być stosowane nawet w przypadku budynków posadowionych na terenach podmokłych, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych.