Jak obliczyć współczynnik przenikania ciepła?

Współczynnik przenikania ciepła (U) wyraża energię (najczęściej w dżulach), która przepływa przez 1 m2 przegrody w ciągu 1 sekundy przy różnicy temperatur 1K po obu stronach. Wyliczamy go zatem przy pomocy wzoru: [W/m2K]. Jest to istotna wartość, potrzebna do obliczenia ilości energii traconej przez cały obiekt. Należy wiedzieć, że mówimy tutaj o kategorii termodynamicznej, ciepło zatem oznacza strumień energii, który przepływa między obszarami o różnych temperaturach. Warto jednak pamiętać, że zdecydowana większość wymiany ciepła ze środowiskiem zewnętrznym odbywa się w procesie przewodzenia, opisanego w prawie Fouriera.

Im niższy, tym lepiej

Współczynnik przenikania ciepła [U] pozwala określić, z jakimi stratami ciepła możemy mieć do czynienia w przypadku stropów, okien, ścian, drzwi i innych elementów. To, co musimy zapamiętać, wiąże się z wysokością współczynnika. Im jest niższy, tym lepiej dla mieszkańców. Niższa wartość współczynnika U zapewnia nas, że ubytki ciepła nie będą duże. To dobra informacja dla naszego portfela – rachunki za ogrzewanie nie będą nas przerażać.

Warto wiedzieć, że w przypadku nowego budownictwa maksymalne współczynniki przenikania ciepła zostały określone w prawie budowlanym. W związku z tym każda przegroda w obiekcie – np. stropy, ściany, podłoga – musi być nie tylko odpowiednio zaprojektowana, ale i właściwie ocieplona, na przykład za pomocą płyt PIR, wyróżniających się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła.