W budynkach wielokondygnacyjnych i jednokondygnacyjnych obok takich elementów jak ściany nośne pojawiają się ścianki działowe. Ich zadaniem jest wydzielenie mniejszych przestrzeni w domach, biurach, czy mieszkaniach. W zależności od producenta ścianki działowe mogą być wykonane z różnych materiałów, a zatem cechują się różnymi parametrami.
Konstrukcja ściany działowej
Szczegóły zależą od konkretnego rozwiązania. Ciekawym rozwiązaniem jest lekka ścianka działowa z płyt PIR. Charakteryzuje się na dobrą wytrzymałością oraz niewielkim ciężarem. Składa się ona w zależności od modelu ze wspomnianej płyty PIR, czyli utwardzonego polizocyjanuranu, będącego doskonałym materiałem izolacyjnym, i dodatkowych płyt OSB. Zatem wśród elementów ścian działowych wymienić należy:
- stelaż aluminiowy lub drewniany,
- płytę izolacyjną,
- warstwę wykończeniową.
Czym powinna charakteryzować się ściana działowa?
Ściana działowa ze względu na swoje przeznaczenie powinna odznaczać się dużą trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Powinna być ognioodporna. W innym przypadku nie spełni swojego zadania jako przegroda przed przenikaniem ognia w pomieszczeniach. Zależenie od klasy, ściana nie będzie się odkształcać pod wpływem wysokiej temperatury i nie powstaną na niej pęknięcia. Chociaż domom jednorodzinnym nie stawia się wymagań ogniowych, jest to niezmiernie ważne ze względu na bezpieczeństwo domowników.
Dodatkowo warto, aby ściany działowe charakteryzowały się izolacyjnością akustyczną. Ta kwestia nabrała szczególnego znaczenia w obliczu pandemii i spowszechnienia pracy w trybie zdalnym. Pamiętajmy też, że ściany działowe to nie tylko bariery w ramach jednego mieszkania; izolowanie dźwięków będzie szczególnie ważne, gdy rozgraniczają one dwa różne mieszkania. Na koniec wspomnijmy o izolacyjności termicznej. Ponownie, będzie to miało znaczenie szczególnie w przypadku domów jednorodzinnych, gdzie często zdarza się, że nie wszystkie pomieszczenia są ogrzewane (np. gospodarcze).