Czy płyta poliuretanowa jest toksyczna?

Ponieważ koszty energii grzewczej i elektrycznej nieustannie rosną, inwestorzy przykładają coraz większą wagę do poszukiwania rozwiązań ograniczających nakłady finansowe związane z eksploatacją budynków. Nowe domy mają być nie tylko komfortowe i piękne, ale także energooszczędne. Realizację tego celu umożliwiają innowacyjne termoizolacje z płyt poliuretanowych. Panele termoizolacyjne z pianek PIR zyskały sobie sławę bezkonkurencyjnych materiałów dociepleniowych, dlatego znajdują się w centrum zainteresowania ekspertów zajmujących się budownictwem pasywnym.

Za co cenimy płyty poliuretanowe?

Olbrzymie zainteresowanie poliuretanowymi płytam wynika przede wszystkim z ich doskonałych właściwości ciepłochronnych. Współczynnik przenikalności cieplnej płyt termPIR® plasuje się na poziomie 0,022 W/m*K, co oznacza, że zapewniają one izolacyjność znacznie wyższą niż tradycyjne docieplenia styropianowe i z wełny mineralnej.

Do niewątpliwych zalet płyt PIR należy także zaliczyć niewielkie rozmiary i wagę. Systemy termoizolacji oparte o płyty termPIR® są dyskretne i na tyle lekkie, że z powodzeniem można stosować je na dachach, nie ryzykując zbytniego. Płyty termPIR® nie są jedyną metodą tworzenia dociepleń z pianki PIR. Na rynku obecna jest konkurencyjna technologia, polegająca na natryskowym montażu pianki. Jednak w porównaniu z tą metodą, montaż płyt poliuretanowych jest znacznie łatwiejszy i szybszy, co przekłada się także na mniejszą cenę wykonania izolacji.

Czy izolacja z płyt poliuretanowych jest bezpieczna?

Ponieważ pianki PIR są stosunkowo nowym rozwiązaniem, spotykają się niekiedy z nieufnością potencjalnych użytkowników. Obawy wzbudza potencjalna toksyczność tego materiału, która miałaby zagrażać zdrowiu mieszkańców budynków ocieplonych poliuretanem. Czy płyty poliuretanowe rzeczywiście są toksyczne?

Pianka PIR jest tworzywem sztucznym, którego strukturę budują komórki litego poliuretanu, otaczającego pęcherzyki gazu, używanego do spienienia substancji. Liczne testy laboratoryjne dowodzą, że pianka poliuretanowa tworząca rdzeń płyt termoizolacyjnych jest całkowicie bezpieczna zarówno dla zdrowia ludzi, jak i środowiska. Pianka poliuretanowa jest całkowicie nieszkodliwa nie tylko dla mieszkańców ocieplonych nią domów, ale także osób zajmujących się instalacją płyt.

Wykorzystanie płyt poliuretanowych do termoizolacji budynków jest nie tylko bezpieczne, ale także korzystne dla zdrowia użytkowników budynków. Jak to możliwe? Ponieważ płyty PIR zachowują całkowitą odporność na oddziaływanie wilgoci, przy ich stosowaniu nie dochodzi do ryzyka rozwoju pleśni, grzybów i bakterii. Oznacza to, że tak wykonana termoizolacja jest odporna biologicznie i zapobiega wpływowi negatywnych czynników na klimat panujący we wnętrzach.