Izolacja poliuretanowa
W ostatnich latach odnotowywany jest coraz większy trend sięgania po materiały poliuretanowe podczas izolacji pomieszczeń. Dzięki swoim niewątpliwym zaletom izolacja poliuretanowa z każdym rokiem zyskuje nowych zwolenników. Jest to rozwiązanie dużo bardziej skuteczne w porównaniu z tradycyjnymi metodami ocieplania budynków, takimi jak styropian czy wełna mineralna. Wyróżniamy dwie główne metody izolacji poliuretanowej: przy użyciu materiałów wykonanych z piany PIR oraz PUR.
Różnice pomiędzy pianą PIR a PUR
Użyte podczas produkcji obu rodzajów pian materiały chemiczne są bardzo podobne. O tym, jak konkretna piana będzie określana decyduje ilość wykorzystanego do jej wytworzenia izocyjanianu, czyli jednego z głównych składników obu materiałów. W pianie PIR izocyjanianu jest znacznie więcej, co sprawia, że zyskuje ona zdecydowanie większe właściwości przeciwogniowe. Ma to ogromne znacznie w przypadku wystąpienia pożaru w konkretnym budynku. Izolacja płytami PIR zapewnia dużo większą ochronę poszczególnych pomieszczeń i uniemożliwia przedostanie się ognia do głębszych warstw materiału, wydłużając przy tym czas ognioodporności pokrycia.
Jakie korzyści wynikają z zastosowania izolacji poliuretanowej pianą PIR?
Zastosowanie płyt izolacyjnych PIR podczas ocieplania budynków przynosi wiele korzyści. Oprócz opisanych wyżej właściwości ognioodpornych, użyta do produkcji płyt piana PIR charakteryzuje się również niską nasiąkliwością, przez co prawie w ogóle nie chłonie wody i nadaje się do zastosowania także w posadzkach i fundamentach. Płyty termoizolacyjne PIR to solidny i nowoczesny materiał do ocieplania budynków, a także jedyna metoda izolacji poliuretanowej, której znakomite właściwości termoizolacyjne rekompensują cenę, jaką należy zapłacić za zakup i montaż materiału.