Jak wygląda docieplenie podłogi na gruncie w kolejnych krokach?

Pierwszą warstwą jest ta, która znajduje się najgłębiej pod budynkiem, to właśnie tutaj prowadzone są media. Warstwę tę należy przysypać piaskiem, który musi zostać zagęszczony. Następnie nakłada się chudy beton – stanowi to tzw. warstwę podkładową. Druga jest izolacja przeciwwilgociowa, którą wykonuje się z grubej, szczelnie ułożonej folii. Należy pamiętać, aby styki folii były ze sobą sklejone, a odpowiedni jej naddatek musi być wpuszczony na ściany. Następna jest warstwa dociepleniowa, tutaj często popularnie stosuje się styropian, który znów nakrywa się folią. Jednak można wykorzystać również nowoczesne i bardzo skuteczny płyty PIR. Kolejna warstwa to wylewka betonowa, a na koniec warstwa wykończeniowa.

Dokładna grubość i rodzaj warstwy docieplania jest dobierana indywidualnie dla budynku, zależnie od jego umiejscowienia geograficznego, jak i jego dokładnego przeznaczenia. Warto skonsultować tę kwestię z fachowcem już na etapie projektowania budynku.

Czemu ta izolacja jest tak ważna?

Jeśli podłoga będzie zlokalizowana bezpośrednio na gruncie, to bez odpowiedniego zabezpieczenia łatwo będzie się przez nią przedostawać do wnętrza zarówno chłód, jak i wilgoć, co może negatywnie wpływać na cały budynek i jego konstrukcje, a także na zdrowie właścicieli. Funkcjonalność i komfort korzystania z budynku zależą m.in. od możliwości utrzymania w nim ciepła i optymalnej dla siebie temperatury. Dlatego jeśli pomyślimy o tym wcześniej, to z pewnością mniej wydamy na ogrzewanie w przyszłości, co będzie dla nas bardzo istotne.