Reakcja na ogień (wg EN 13501-1) „pojedynczego wyrobu”
- Badanie opisuje, co stanie się, jeśli wyrób podpalimy małym płomieniem (np. zapalniczką) lub w narożniku ułożonym z takich wyrobów zapali się np. kosz na śmieci.
- Sprawdzeniu podlega m.in. szybkość spalania, ilość wydzielanego ciepła i dymu, odpadające płonące cząstki.
- Możliwe klasy: od A do F (A jest najlepsza).
- Np. płyta izolacyjna termPIR® AL lub Izoproof uzyskuje klasę E tzn. po przyłożeniu małego płomienia (przez 15 sec) do pionowo ustawionej próbki warstwa wierzchnia może się zapalić, ale w miarę szybko gaśnie, przy czym płomień nie przedostaje się poza linię 15 cm od miejsca przyłożenia ognia. Nie obserwuje się też żadnych płonących odpadających cząstek.
Reakcja na ogień (wg EN 13501-1) „w zastosowaniu końcowym”
- Jest to symulacja płonącego kosza na śmieci stojącego w narożniku pomieszczenia.
- Metoda badania jest identyczna jak w w/w przypadku ‘pojedynczego wyrobu’, jednak w tym przypadku sprawdza się gotową przegrodę (ścianę lub sufit), w którą wbudowywany jest dany materiał izolacyjny.
- Możliwe klasy: od A do F
Parametry towarzyszące:
s – ilość dymu [1 – mało, 2 – średnio, 3 – dużo]
d – odpadające płonące cząstki [0 – brak, 1 – są, ale gasną, 2 - są i palą się]
- Np. płyta izolacyjna termPIR® AL lub Izoproof na podłożu z blachy trapezowej uzyskuje klasę B-s2,d0, a płyta termPIR® ETX w systemie elewacyjnym Gór-Stal klasę B-s1,d0.
Tzn. ilość wydzielonego ciepła i szybkość rozgorzenia nie przekroczyła wymaganych klasą B wartości (tj. ilość wydzielonego ciepła THR600s ≤ 7,5MJ, a szybkość wydzielania ciepła FIGRA0,2MJ ≤ 120 W/s); badanie wygenerowało średnią (s2) lub małą (s1) ilość dymu, a od próbek nie odpadły żadne płonące cząstki (d0).
Ze względów formalnych klasa B-s1,d0 jest najwyższą możliwą klasą dla układów z materiałem izolacyjnym PIR.
Odporność ogniowa (wg EN 13501-2),
- Jest to symulacja dużego pożaru w całym pomieszczeniu i sprawdzenie, kiedy ogień, dym lub żar przedostanie się przez przegrodę (np. dach lub ścianę z wbudowanym materiałem termoizolacyjnym) do kolejnych pomieszczeń lub na zewnątrz. Badaniu podlega ściana o wymiarach minimum 3 x 3 m lub dach 3 x 4 m. Temperatura wewnątrz bardzo szybko osiąga 800 oC i w trakcie badanie stale jest podnoszona.
- Ocenia się:
- Parametr nośności „R” (po jakim czasie dach przekroczy dopuszczalne ugięcie lub zawali się) - Parametr szczelności ogniowej „E” (po jakim czasie płomienie przedostaną się przez dach lub ścianę, np. przez rozszczelnienie)
- Parametr izolacyjności „I” (po jakim czasie temperatura na powierzchni po drugiej stronie przegrody przekroczy ustaną wartość - punktowo 180oC lub średnio 140oC). - Klasy REI wraz z parametrem czasu w minutach (np. 15, 20, 30, 45, 60, 90, 120)
- Np. płyta izolacyjna termPIR® AL wbudowana w przekrycie dachu (membrana PVC, TPO…, na podłożu z blachy trapezowej - szczegóły w klasyfikacji) osiąga parametr RE 30 / REI 15, tzn. że parametry R, E nie zostały przekroczone przed upływem 30 minut testu, a parametr I przed upływem 15 minut.
Rozprzestrzenianie ognia zewnętrznego dachów (wg EN 13501-5)
- Jest to symulacja sytuacji, kiedy na naszym dachu pojawia się jakiś płonący materiał; sprawdzenie jak głęboko wniknie ogień i czy rozprzestrzeni się po powierzchni. W badaniu w zależności od wybranej metody symuluje się płonący materiał (t1), wiejący wiatr (t2) lub dodatkowe promieniowanie cieplne (t3).
- Możliwe klasy to: Broof/Froof wraz z podaniem metody; t1, t2, t3.
- Np. płyty izolacyjne termPIR® AL wraz z odpowiednią membraną PVC posiadają w większości klasę Broof(t1). W badaniu tym, najistotniejsza jest warstwa wierzchnia dachu – czyli hydroizolacja.
Rozprzestrzenianie ognia od strony elewacji (wg PN-B-02867:2013)
- Jest to symulacja sytuacji, w której ogień wraz z wiatrem atakuje elewację naszego budynku. Tutaj mierzy się rozprzestrzenianie ognia w początkowej fazie powstawania pożaru
- Możliwe klasy to:
- NRO (czyli wyrób „nierozprzestrzeniający ognia” lub
- SRO (czyli wyrób „średnio rozprzestrzeniający ogień”) - Np. płyty izolacyjne termPIR® ETX w systemie elewacyjnym Gór-Stal posiadają klasę NRO.
W badaniu również bardzo ważne są zewnętrzne warstwy – najbardziej narażone na ogień, ale też sam materiał termoizolacyjny jest bardzo istotny, gdyż w porównaniu do badania Broof(t1), atakujący ogień jest o wiele bardzie agresywny, szybko niszczy warstwę tynku i atakuje izolację cieplną.
Przepisy krajowe dotyczące palności
- Każdy kraj będący w Unii może posiadać i najczęściej posiada swoje własne wymagania co do „palności” stosowanych materiałów. W Polsce takie wymagania określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (czyli tzw. Warunki Techniczne).
- Możliwe wymagania i określenia palności wyrobów to: niepalne, palne, niezapalne, trudno zapalne, łatwo zapalne, niekpiące, samogasnące, intensywnie dymiące, nierozprzestrzeniające ognia, słabo rozprzestrzeniające ogień.
- Powiązanie tych określeń /wymagań z podawanymi przez producentów parametrami wyrobów określa wprost Załącznik nr. 3 do wspomnianych Warunków Technicznych.
Oczywiście, każdy z w/w testów ogniowych jest o wiele bardziej złożony niż opisano powyżej, a tekst zawiera pewne uproszczenia, które wprowadzono na potrzeby prezentacji tematu. Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z bardziej szczegółowymi artykułami na naszej stronie.