Moment, w którym podejmiemy decyzję dotyczącą ocieplenia poddasza naszego domu może się okazać stresujący, jeśli nie będziemy wiedzieć jak to zrobić i przede wszystkim kiedy? Staniemy wówczas przed najczęściej zadawanymi pytaniami o to, czy robić to przed wprowadzeniem się do domu, czy równie sprawnie można to zrobić później oraz pytaniem, na które większość naszych klientów szuka odpowiedzi: czy istnieje jakaś pora roku, która szczególnie dobrze nadaje się do rozpoczęcia prac zmierzających do ocieplenia poddasza? W celu uniknięcia przez Państwa podobnych dylematów, postanowiliśmy korzystając z naszego bogatego doświadczenia w zakresie doradztwa odpowiednich izolacji termicznych do domów naszych klientów, zebrać w jednym miejscu najważniejsze informacje, jakie będą stanowiły odpowiedzi na powyższe pytania. 

Kilka powodów, dlaczego warto ocieplić poddasze

Ocieplenie poddasza ma duży wpływ na straty ciepła w domu. Po pierwsze nieocieplone poddasze w lecie prowadzi do powstania nieprzyjemnej i wysokiej temperatury odczuwalnej jako rodzaj sauny na poddaszu, co praktycznie wyklucza je z codziennego użytku, zimą natomiast nieocieplone poddasze nie zatrzymuje ciepła, w związku z czym będą tam panowały niskie temperatury. Może wówczas powstawać na konstrukcji pleśń i gromadzić się szkodliwa dla konstrukcji z drewna wilgoć. Obu tym sytuacjom można zaradzić decydując się na założenie izolacji termicznej. W dalszej perspektywie oznacza to także znaczne oszczędności, jakie zyskamy na ogrzewaniu ocieplanego przez nas budynku oraz pozyskamy dodatkową przestrzeń, z której będzie można korzystać wedle uznania. 

Kiedy warto ocieplać poddasze

Istnieją dwa momenty, w których nasi klienci zazwyczaj decydują się na położenie ocieplenia na poddaszach swoich domów. Pierwszy z nich odbywa się jeszcze przed wprowadzeniem się do domu, kiedy budynek jest jeszcze w stanie surowym. Drugi, gdy podejmowana jest decyzja o ociepleniu poddasza domu już użytkowanego. Jeśli decydujemy się na ocieplenie poddasza domu, w którym już od dawna Państwo mieszkają lub dokonujemy zakupu domu, który ma już swoje lata, warto przed rozpoczęciem prac poradzić się specjalisty, który oceni stan konstrukcji dachu, zwłaszcza więźby oraz innych części nośnych czy samego pokrycia dachu. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnego stresu związanego z późniejszymi usterkami, dlatego nie warto pomijać tego etapu. Jednak bez względu na to, który z powyższych modeli reprezentują Państwo obecnie, z pewnością jak wielu naszych klientów, staną Państwo przed powtarzającym się stale pytaniem o to: czy istnieje pora roku dobra do wykonania izolacji termicznej. Naszym zdaniem, jako ekspertów w tej dziedzinie, najlepszym okresem jest czas rozpoczynający się wczesną zimą lub późną jesienią aż po początek wiosny. Z pewnością chcieliby Państwo wiedzieć dlaczego? Śpieszymy z odpowiedzią. Nasze doświadczenie pokazuje, że materiały używane do ocieplania dachów, takie jak wełna mineralna bardzo często pylą, dlatego warto być przy tym zabezpieczonym w postaci odpowiedniego stroju oraz maseczki, a najłatwiej o to w okresach chłodnych. Także praca w tym czasie pozwoli nam na uniknięcie upałów oraz przegrzania się. Natomiast sama konstrukcja, dzięki suchemu powietrzu, z jakim mamy do czynienia wczesną zimą, zimą oraz wczesną wiosną, pozwoli na szybsze wyschnięcie izolacji.